Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek od 7:25 do 15:00

UWAGA!!! WZW typu A.

W związku z pojawieniem się ogniska żółtaczki pokarmowej (17 przypadków) na południu Wielkopolski tj. w Krotoszynie oraz w Ostrowie Wlkp. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie informuje, że wirusowe zapalenie wątroby typu A jest tzw. chorobą brudnych rąk.

Przenosi się głównie drogą pokarmową, poprzez żywność albo wodę. Istnieje również możliwość zarażenia się poprzez bliskie kontakty, w tym stosunki seksualne. Choroba przebiega w sposób ostry, uszkadza wątrobę. Pierwsze objawy mają charakter pseudogrypowy, czyli ogólne rozbicie, dreszcze, stan podgorączkowy. Dopiero potem pojawia się żółtaczka.

Wirus przenosi się na drobinkach kału czy śluzu, dlatego musimy pamiętać o higienie rąk. Jest odporny, trudno go zabić. Mycie rąk spowoduje jednak spłukanie wirusa i pozbycia się go w dużej mierze z naszych dłoni. W przypadku gastronomii powinno się stosować skuteczniejsze środki. Wszelkie narzędzia i powierzchnie w kuchni należy dezynfekować preparatami biobójczymi.

Szczepionki przeciwko WZW typu A są dostępne i skuteczne. Preparaty podawane w dwóch dawkach, w odstępie sześciu miesięcy, mają zapewnić odporność na chorobę.

Najważniejsze jest jednak mycie rąk.

Warto sprawdzić:

dopalacze

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą”

zaszczep w sobie chec szczepienia

swiss

aids gov

 narodowy program ochrony antybiotykow

badzmy zdrowi

epuap pca wuw wbizk iziz gis mz pzh wiw wios

Mapa zagrożeń

mapa zagrozen

Archiwum

archiwum

Zadzwoń do nas

Telefon:
65 526 15 15, 65 526 21 97
Fax:
65 526 21 41

PSSE w Lesznie

Adres
ul. Niepodległości 66, 64-100 Leszno
Dane identyfikacyjne
NIP: 697-10-25-879
REGON: 410-390-570