Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek od 7:25 do 15:00

Borelioza

Krętkowica kleszczowa powszechnie znana jako Borelioza jest wywoływana przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi przenoszonymi przez kleszcze. Borelioza jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową. Zakażenie jest wynikiem wydzielania śliny oraz zawartości jelita środkowego kleszcza do miejsca jego wkłucia się w ciało. Ślina kleszcza ma zdolność znieczulania skóry ofiary i trzeba pamiętać, że czas pozostawania kleszcza w skórze ma bezpośrednie przełożenie na ryzyko zachorowania człowieka. Ryzyko to jest niewielkie przez pierwszych 48 godzin po ukąszeniu, ale jeżeli pajęczak nie zostanie szybko usunięty, to po 72 godzinach jego pasożytowania zagrożenie silnie wzrasta. Odpowiednio wcześnie wykryta borelioza jest całkowicie uleczalna dzięki zastosowaniu antybiotykoterapii. Im później postawiona zostaje trafna diagnoza, tym większe jest zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego każdorazowo po powrocie z wyprawy na łono natury (i to nie tylko do lasu, ale i na łąkę, a nawet do parku czy na inny zadrzewiony teren miejski) należy bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało. Najlepiej zacząć od sprawdzenia miejsc najpłycej ukrwionych (szyja, pachwiny, pachy, zgięcia kolan i łokci), a także skóry głowy.

Przebieg Boreliozy

Wyróżnia się wczesną postać choroby: zlokalizowaną i rozsianą oraz późną. Jedynym charakterystycznym objawem boreliozy jest występujący we wczesnej fazie zlokalizowanej wędrujący rumień, obserwowany jedynie w 30 do 50% przypadków w okolicy ukąszenia.

Jego obecność jest wystarczającym kryterium rozpoznania choroby i wdrożenia antybiotykoterapii.
W przypadkach braku rumienia problemem w diagnostyce boreliozy jest przeoczenie momentu ukąszenia, który powinien być sygnałem do konsultacji lekarskiej.
Postać wczesna rozsiana boreliozy obejmować może objawy neurologiczne (np. zapalenie nerwu twarzowego), reumatologiczne (zapalenie stawów), rzadziej kardiologiczne widoczne w EKG).
Postać późna , rozsiana forma boreliozy obejmuje dotkliwe zmiany skórne, neurologiczne lub reumatologiczne obserwowane do 10 lat po zakażeniu.
Nieobecność rumienia u osoby ukąszonej przez kleszcza powoduje konieczność przeprowadzenie laboratoryjnej procedury diagnostycznej boreliozy, połączonej ze stałą obserwację stanu klinicznego.

Czas ma znaczenie - ponieważ czas od momentu ukąszenia do usunięcia kleszcza ze skóry odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania rozwojowi chorób przenoszonych przez kleszcze, wartym uwagi sposobem na szybszą i mniej kosztowną diagnostykę jest przebadanie samego kleszcza. Kleszcz przeznaczony do badania powinien zostać usunięty przez delikatne wykręcenie ze skóry, bez użycia środków dezynfekujących lub innych substancji (tłuszcz, kosmetyki itp.). Należy umieścić go w sterylnym pojemniczku (służącym np. do pobierania próbek moczu) lub w wyparzonym słoiku. Tak zabezpieczonego kleszcza można przechowywać w temperaturze 4°C przez maksymalnie dwie doby. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia go do laboratorium w tym czasie, materiał można zamrozić we wspomnianym pojemniku i wyjąć z zamrażarki tuż przed udaniem się do laboratorium.

Miasto i powiat

  • nadzór epidemiologiczny: 33
  • kwarantanna domowa: 1016
  • izolacja domowa: 375
  • izolatorium zbiorowe: 0
  • hospitalizowani: 7
  • potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 382
  • zgony: 6
  • liczba ozdrowieńców: 174
  • liczba decyzji za złamanie kwarantanny: 4 (łączna kwota 20 000 zł)

Ostatnia aktualizacja:
23.10.2020r. godz. 12:00

INFOLINIA!!!

+48 222 500 115

Całodobowa infolonia dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia

Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 dostępne pod adresem:

https://www.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi

Warto sprawdzić:

Serwis Kąpieliskowy

dopalacze

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą”

zaszczep w sobie chec szczepienia

swiss

aids gov

 narodowy program ochrony antybiotykow

badzmy zdrowi

epuap pca wuw wbizk iziz gis Służba Cywilna pzh wiw wios mz WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU
niepodlegla.gov.pl

Mapa zagrożeń

mapa zagrozen

Archiwum

archiwum

PSSE w Lesznie

Adres
ul. Niepodległości 66, 64-100 Leszno
Dane identyfikacyjne
NIP: 697-10-25-879
REGON: 410-390-570