Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek od 7:25 do 15:00

Profilaktyka Palenia Tytoniu

Zadziwiającym jest fakt, że większość społeczeństwa doskonale wie, że palenie jest szkodliwe, a mimo to 39% mężczyzn i 23% kobiet nadal codziennie pali papierosy.
Niepokojącym zjawiskiem jest to, że palenie rozpoczyna już młodzież w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest przekazanie jej informacji n/t szkodliwości palenia tytoniu i wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska.
Dzieci, młodzież, kadrę pedagogiczną szkół, a także rodziców i opiekunów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą programową:

Podsumowanie II edycji programu ”Bieg po zdrowie” 2017/2018

W roku szkolnym 2017/2018 program był realizowany wśród 16859 uczniów 830 klas IV z 409 szkół podstawowych (35% szkół) województwa wielkopolskiego oraz ich rodziców i opiekunów (15548 osób).

Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Uczniowie chętnie go realizowali i dzielili się zdobytą wiedzą z kolegami z innych klas. Zajęcia programowe realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, a ich podstawą było stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Podczas zajęć uczniowie dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów,pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiksy z udziałem bohaterów programu.

Zdobytą wiedzę i umiejętności zwłaszcza z zakresu asertywności będą mogli zastosować w życiu codziennym. Dużą motywacją dla nauczycieli realizujących program było zaangażowanie uczniów, liczne pytania, chęć pracy indywidualnej i grupowej, czynny udział w dyskusjach, oczekiwanie na kolejne zajęcia. Bardzo dobrze przygotowane materiały (scenariusze lekcji, zeszyty ćwiczeń) sprawiały, że program chętnie był realizowany zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.

Zróżnicowanie metod aktywizujących uczniów, ciekawe prace domowe przyczyniały się również do dużego zaangażowania rodziców.

Podsumowanie I edycji programu ”Bieg po zdrowie” 2016/2017

Realizacja programu w województwie wielkopolskim rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku. W roku szkolnym 2016/2017 zgodnie z założeniami program był realizowany wśród 5048 uczniów 300 klas IV z 177 szkół podstawowych ( 15% szkół) województwa wielkopolskiego oraz ich rodziców i opiekunów (4628 osób – 87%).

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, oraz ulotkę informacyjną dla rodziców.

Wyniki z przeprowadzonej ewaluacji programu pozwalają stwierdzić, że w znacznej mierze osiągnięto zakładane rezultaty, w tym wzrost wiedzy dotyczącej zachowań prozdrowotnych oraz zwiększenie umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie.

Materiały do pobrania:

Efekty realizacji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. "Bieg po zdrowie" - pobierz tutaj.

Raport z ewaluacji i edycji programu antynikotynowej edukacji zdrowotnej dla IV klas szkół podstawowych pt. "Biego po zdrowie" - pobierz tutaj.

Bieg po zdrowie!Program edukacyjny „Bieg po zdrowie”.

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego rozpoczęła w listopadzie 2016 roku realizację programu edukacyjnego „Bieg po zdrowie”. Został on zainicjowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka. W roku szkolnym 2016/2017 program będzie realizowany wśród uczniów 300 klas IV szkół podstawowych województwa wielkopolskiego oraz ich rodziców i opiekunów.

Główne cele programu:

 • opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
 • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
 • zwięk¬szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon¬tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane będą za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, oraz ulotkę informacyjną dla rodziców.

Podczas zajęć dzieci będą:

 • dyskutować,
 • wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
 • przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
 • liczyć koszty palenia papierosów,
 • pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
 • tworzyć komiks z bohaterami programu.

Nagrane zostały również filmy edukacyjne z udziałem psychologów oraz autorów programu. Pierwszy cykl to trening umiejętności wychowawczych zaprezentowanych przez Panią Dominikę Ambroziewicz-Wnuk, psychologa z Centrum Busola. W cyklu pt. „Dlaczego warto budować i dbać o poprawną komunikację z dzieckiem?” udział wzięła Pani Patrycja Szeląg-Jarosz – psycholog z Centrum Busola. Film z udziałem autorów programu - Panią Kamillą Bargiel-Matusiewicz i Panem Rafałem Dziurlą poświęcony został założeniom programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej
pt. „Bieg po zdrowie”.

Filmy umożliwiają:

 • szybkie i łatwe zapoznanie się z programem,
 • poznanie kluczowych wskazówek dotyczących wychowywania dzieci,
 • poznanie sposobów komunikowania się z dzieckiem,
 • poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniami dzieci,
 • skłonienie do refleksji i przemyśleń.

Nagrania są dostępne dla wszystkich na kanale youtube Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Informacje o nowościach będą pojawiać się na facebooku GIS-u, WSSE w Poznaniu oraz PSSE w Lesznie.

 

 

Nota prasowa Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 - pobierz tutaj.

 

Koordynator w PSSE w Lesznie:

Agnieszka Podfigurna
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

INFOLINIA!!!

+48 222 500 115

Całodobowa infolonia dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia

Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 dostępne pod adresem:

https://www.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi

Kwarantanna

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lesznie informuje, że osoby którym została nałożona kwarantanna między 24 a 28 października, mogą przesyłać prośby o ściągniecie kwarantanny na adres kwarantanna@psse-leszno.pl

Warto sprawdzić:

Serwis Kąpieliskowy

dopalacze

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy: substancje niebezpieczne pod kontrolą”

zaszczep w sobie chec szczepienia

swiss

aids gov

 narodowy program ochrony antybiotykow

badzmy zdrowi

epuap pca wuw wbizk iziz gis Służba Cywilna pzh wiw wios mz WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU
niepodlegla.gov.pl

Mapa zagrożeń

mapa zagrozen

Archiwum

archiwum

PSSE w Lesznie

Adres
ul. Niepodległości 66, 64-100 Leszno
Dane identyfikacyjne
NIP: 697-10-25-879
REGON: 410-390-570